اما و اگرهای سفرهای ارزان قیمت؛

تاریخ انتشار : 1398/02/21

اما و اگرهای سفرهای ارزان قیمت؛ سفر در قالب یک بسته دیده شود

کلید خوردن سفرهای ارزان قیمت در استان فارس همراه با اما و اگرهایی است که فعالان بخش خصوصی گردشگری به آن پرداختند.

  • ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، سفر و مسافرت همواره یکی از الزامات رونق صنعت گردشگری است و متولیان امر تلاش می‌کنند با روش‌های مختلف چراغ سفر و مسافرت را روشن نگه دارند. عنوان سفرهای ارزان قیمت، در سال‌های اخیر از سوی مسئولان بارها مطرح شده که آخرین بار آن در اسفندماه 97 بوده است که مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است.

وی در خبری که یکم اسفندماه 97 در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، گفته است « بسته‌های سفر ارزان قیمت هم با قیمت‌های بوم گردی و بسیار مناسب ارائه خواهد شد و برای سفرهای زمینی، ریلی، بسته‌های ارزان قیمت سفر عرضه خواهد شد».

سفرهای ارزان قیمت در استان فارس

3 روز پیش نیز معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از کلید خوردن سفرهای ارزان قیمت در استان سخن گفته اما از چگونگی اجرای این سفرها و جزئیات آن توضیحی نداده است.

سید مؤید محسن‌نژاد هدف از اجرای تورهای ارزان قیمت را ترویج فرهنگ سفر، معرفی فرهنگ و تمدن فارس، کاهش هزینه‌های سفر، جلوگیری از حجم ترافیک، افزایش بهره‌وری و بازدیدها از طریق راهنمایان تخصصی محلی ذکر کرد.

به گفته معاون گردشگری استان فارس چنانچه طرح همه مکانی و همه زمانی شدن سفر عمومی شود، بی‌تردید تمامی اقشار جامعه می‌توانند از خدمات سفر استفاده کنند.

با توجه به تأثیر نوسانات ارز بر گرانی بلیط هواپیما و به تبع گران شدن سفر، محسن‌نژاد بر لزوم توجه به راه‌های ارتباطی دیگر برای سفر به فارس تاکید کرده و بهترین روش برای مدیریت این مشکل را سفر با قطار یا اتوبوس و شرکت در طرح تورهای ارزان قیمت و سفرهای گروهی عنوان کرده است.

وی به تخفیفات 10 تا 40 درصدی مراکز اقامتی استان از جمله هتل‌ها اشاره کرده و معتقد است که این موضوع نیز تأثیر به سزایی در ارزان شدن سفر به فارس دارد.

سفر نباید از سبد خانوار حذف شود

سید حسن سیادتان، رئیس جامعه هتلداران استان فارس نیز در گفت‌وگو با تسنیم بر ضروری بودن حفظ سفر در سبد زندگی مردم تاکید کرد و اعتقاد دارد که با اجرای طرح‌های سفرهای ارزان قیمت می‌توان کاری کرد که سفر از سبد هزینه‌ای خانوارها کنار گذاشته نشود.

وی معتقد است که اجرای این کار به یک برنامه مهندسی شده نیاز دارد و با کمک دفاتر خدماتی، تورگردان‌ها و هتلداران امکان‌پذیر است با این حال کمک دولت در اجرای آن ضروری است. سیادتان می‌گوید: دولت باید بخش خصوصی گردشگری را حمایت کند تا این بخش بتواند خدمات خود را با تخفیف ارائه دهد.

رئیس جامعه هتلداران استان فارس همچنین به نقش مهم حمل‌ونقل در سفر اشاره می‌کند و معتقد است اجرای طرح سفر ارزان قیمت به یک پازل شبیه است که همه باید نقش خود را ایفا کنند تا این طرح اجرا شود در غیر اینصورت این امر شدنی نیست.

رکود شدید دفاتر خدمات مسافرتی در فارس

محمود فخری، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس نیز معتقد است سفر ارزان قیمت باید در قالب یک پکیج دیده شود. به گفته وی باید هواپیمایی، حمل و نقل ریلی و زمینی، هتل‌ها، تورها در کنار هم دیده شوند تا این امر محقق شود در غیر این صورت تنها در قالب حرف باقی می‌ماند.

وی با اشاره به وضعیت دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس که اغلب به صورت نیمه تعطیل درآمده‌اند، می‌گوید: دفاتر در بخش تورهای ایران گردی با رکود شدید روبه‌رو هستند و یکی پس از دیگری در حال تعدیل نیرو یا مرخصی اجباری هستند.

به گفته فخری در زمینه تورهای خروجی به دلیل وضعیت ارز مردم کمتر می‌توانند سفر کنند و در استان فارس بازار تورهای خارجی به زیر 10 درصد رسیده است. در زمینه تورهای ورودی نیز به دلیل مشکلات مختلف فعالیت چندانی در دفاتر نمی‌شود.

فخری معتقد است اگر طرح سفر ارزان قیمت در قالب یک بسته و پکیج دیده شود و قیمت این بسته که شامل حمل و نقل، اقامت، راهنمای تور و غیره است، ارزان شود می‌توان از اجرای سفرهای ارزان قیمت سخن گفت. با این حال به گفته وی همه امور مربوط به سفر در اختیار یک ارگان یا دستگاه مثل میراث فرهنگی نیست که بتوان به سادگی این طرح را اجرا کرد.

سفر یکی از راهکارهای افزایش نشاط و شادی در خانواده‌ها است و نقش مهمی در روان مردم دارد با این حال شرایط اقتصادی و دیگر مشکلات سبب شده که این امر در میان مردم با کاهش روبه‌رو شود و به نظر می‌رسد اگر مجموعه عوامل تاثیرگذار در سفر در نظر گرفته نشود، نمی‌توان امیدی به طرح‌های سفرهای ارزان قیمت داشت.

 

همرسانی :