در تورهای ورودی، هتل‌ها کمترین منفعت را دارند

تاریخ انتشار : 1399/10/01

در تورهای ورودی، هتل‌ها کمترین منفعت را دارند/ دو نرخی شدن هتل‌ها حق را به حق‌دار می‌‌رساند/ در ازای دریافت یورو یا دلار از خارجی‌ها، برد ریالی را برای هموطنان کاهش می‌دهیم

 


عضو هیئت مدیره جامعه هتلداران ایران گفت: تک نرخی بودن  هتل‌ها برای مسافران داخلی و خارجی اشتباه است و جز ضرر چیزی برای صنعت هتلداری و به طور کلی گردشگری به همراه ندارد.

حسن سیادتان در گفت‌وگو با سایت جامعه هتلداران ایران عنوان کرد: هتل‌هاى ايران در گذشته و قبل از دولت‌های نهم و دهم دو نرخ داشتند. یک نرخ ريالى و یک نرخ ارزی. یعنی خارجي‌ها بر اساس نرخ ارزی هزینه هتل را می‌پرداختند. در زمان رییس جمهور قبل مسئولان وقت سازمان ميراث فرهنگى هتل‌ها را تك‌نرخى كردند. در آن زمان قيمت دلار ٩٠٠ تومان بود. دولت تدبير و اميد هم كه آمد تغییری در این روند نداد و این روند تا امروز ادامه پیدا کرده است. با توجه به قیمت آن زمان دلار تفاوت چندانی وجود نداشت اما حالا وضعیت خیلی فرق می‌کند. در حالی که امروز نرخ ارز ثبات ندارد و مدام بالا و پايين می‌شود. با توجه به ضررهای سنگینی که از تحریم‌ها و بیشتر از آن به خاطر کرونا متوجه هتل‌ها شده، اگر می‌خواهیم در دوران پساكرونا همچنان شاهد سر پاماندن هتل‌ها و رونق گردشگری باشیم، ضرورت دارد که نرخ ارزی را برای گردشگران خارجی از نرخ ریالی مسافران داخلی جدا کنیم.

او در ادامه گفت: مثال من همیشه گردشگران کویتی است. يك كويتى وقتی وارد ايران مى‌شود، با پنج دينار كويتى مى‌تواند در يك هتل پنج ستاره اتاق بگیرد. این پنج دينار براى کویتی‌ها هم رقمی نیست و ارزش آن چیزی حدود پنج ریال برای ماست. این برای گردشگری ما خیلی بد است که کسی با این رقم در ایران اقامت کند. در حالی که هتل‌هاى چها و 5 ستاره دنيا الان نرخ‌شان حدود ٥٠٠ دلار است. به هر حال نرخ هتل‌ها باید به وضعیت قبل برگردد و دونرخی شود. بخشنامه موجود مربوط به دوره‌ای خاص است و مادام‌العمر نيست. قانون‌ها وبخشنامه‌ها بايد طبق معيار تغییر کنند.  ما اين را از وزارت ميراث فرهنگى مى‌خواهيم.

سیادتان با بیان اینکه ممکن است خيلى از همكاران ما در آژانس‌های مسافرتی با اين موافق نباشند، افزود: واقعیت این است که بر خلاف تصور بعضی از دوستان در حوزه‌های دیگر گردشگری، دو نرخی شدن هتل‌ها نه فقط منافع هتل‌ها بلکه منافع مجموعه گردشگری کشور را تامین می‌کند. الان کشوری مانند تركيه هم كه قبلا نرخ هتل‌هایش برای گردشگران داخلی و خارجی یکسان بود، الان دو نرخ دارد که یکی لیر است و دیگری یورو. سیاست‌گذاران گردشگری در ترکیه به این نتیجه رسیدند که باید نرخ بین‌المللی را از نرخ داخلی جدا کنند چون آنها تک‌نرخی بودن را تنها برای دورانی در نظر گرفته بودند که می‌خواستند استارت بزنند و توريست جذب كنند. حالا كه توريست‌ها زياد شدند و ترکیه به یکی از مقاصد شناخته شده گردشگران جهان تبدیل شده، نرخ یورو برای گردشگران ورودی در نظر گرفته شده است.

عضو هیئت مدیره جامعه هتلداران ایران گفت: ما نمى‌گوييم ٤٠٠ يورو اروپا را بگيريم اما معتقدیم ١٥٠ تا ٢٠٠ يورو برای اتاق‌های هتل‌های چهار و پنج ستاره ما رقم متعادلی است. ما حتی حاضريم در ازای دونرخى شدن، برد ريالى را پايين بياوريم و تعدیل کنیم. یعنی از مهمانان خارجى دلار يا يورو بگيريم و در ازای آن تسهیلاتی برای گردشگران داخلی در نظر گرفته شود.

 سیادتان در پایان گفت: در يك تور كه وارد ايران مى‌شود ازهر گردشگر ١٥٠٠ يورو يا دلارمى گيرند. اين سود سرشار تنها عاید تورگردان‌ها و آژانس‌ها می‌شود. به هتل‌ها که می‌رسند، 50 درصد تخفيف مى‌خواهند. این است که هتل‌ها در این فرایند از کمترین منفعت برخوردار می‌شوند. آنهايي كه مى‌گويند تك نرخى بودن بهتر است، به خاطر منافع خودشان می‌گویند. چون دو نرخی شدن سود سرشار آنها را کمی تعدیل می‌کند و با برگرداندن حق هتل‌ها عدالت تا حدی جاری می‌شود.

 

همرسانی :