دستاوردهای کم رنگ سفرهای نوروزی برای فارس

تاریخ انتشار : 1400/01/17

دستاوردهای کم رنگ سفرهای نوروزی برای فارس؛

سفر مسئولانه اقتصاد گردشگری را نجات نداد/ هتل ها خالی ماند

 

شیراز- سفرهای مسئولانه نوروزی نتوانست اقتصاد گردشگری را ازمهلکه آسیب های ناشی ازکرونا نجات دهد. هتل های شیراز به عنوان یکی از مقاصد اصلی سفر خالی ماند و صنایع دستی هم فروش چندانی نداشت.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نوروز ۱۴۰۰ دومین نوروزی است که کرونا مهمان شوم اقتصاد کشور شده است. ویروسی که سایه اش را بر تمام ابعاد زندگی مردم انداخته و همه استان‌ها را هم درگیر کرده است.

گردشگری یکی از آسیب دیده ترین بخش‌ها در مواجهه با بحران کرونا بود. صنعتی که در یک سال گذشته آن هم به واسطه یک ویروس وارداتی در معرض خطر نابودی است و چنانچه این روند ادامه یابد فعالان این صنعت یکی پس از دیگری عطایش را به لقایش خواهند بخشید.

هر چند که در این مدت هم آسیب‌های جدی بر پیکر این صنعت که زمانی جزو سه صنایع درآمدزا در جهان بود وارد شده است. از تعطیلی مراکز اقامتی و تفریحی و شرکت‌های خدماتی گردشگری گرفته تا متوقف شدن پروازها و بیکار شدن نیروهای متخصص در این صنعت. حتی این ویروس تأثیر منفی خود را بر فروش محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی گذاشت به طوری که در یک سال اخیر فروش این محصولات در استان فارس آنقدر ناچیز بود که کارشناسان از ذکر آمار و ارقام خودداری کردند.

 

از دیگر سو از مهم‌ترین و اصلی ترین پیک سفر و گردشگری در ایران به خصوص استان فارس تعطیلات نوروزی است، در این بازه زمانی سفرهای برون شهری به اوج خود می‌رسد به طوری که در سال‌های گذشته شاهد بودیم که در این ایام حضور و اقامت گردشگران در استانی چون فارس از مرز یک میلیون نفر شب هم می‌گذشت اما در نوروز سال گذشته این رقم به صفر رسید و امسال هم آن طور که از آمارهای ارائه شده پیداست رضایت بخش نبوده‌است.

متولیان گردشگری سعی داشتند با سفرهای مسئولانه در ایام نوروز جلوی آسیب‌های اقتصادی بیشتر به گردشگری را بگیرند اما آمارهای اشغال هتل‌ها و فروش صنایع دستی نشان می‌دهد که این گردشگری مسئولانه نیز کمکی به حال صنعت گردشگری نکرده است.

کاهش ۷۸ درصدی بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری فارس در ایام نوروز

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در نوروز ۱۴۰۰ بازدید از اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری این استان با ۷۸ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ همراه شد.

مصیب امیری با اشاره به اینکه در نوروز سال گذشته (۱۳۹۹) به دلیل شیوع بیماری کرونا تمامی اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری استان تعطیل بود و آمارها به صفر رسید، افزود: طبق آمارهای ارائه شده از ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ تا روز ۱۲ فروردین امسال، ۲۵۲ هزار و ۲۱۹ نفر بازدید از اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری فارس صورت گرفته است.

 

به گفته وی این آمارها در سال ۱۳۹۸ در همین باره زمانی به بیش از یک میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۱۸ نفر بازدید رسیده بود.

ضریب اشغال هتل‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد

در این بین وضعیت هتل‌ها به عنوان یکی از مراکزی که بحرانی‌ترین ماه‌های کاری خود را می‌گذرانند بهتر از سایر بخش‌ها نیست. ضریب اشغال هتل‌ها در شرایطی که گردشگری به شرط اقامت در هتل و سایر مراکز اسکان مجاز شمرده شد، بسیار ناچیز بود.

رئیس جامعه هتلداران فارس در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر ضریب اشغال هتل‌های این استان در نوروز ۱۴۰۰ را بین ۱۰ تا ۳۰ درصد ذکر کرد و گفت: از اوایل سال گذشته و همزمان با شیوع بیماری کرونا نه تنها سفرها کاهش پیدا کرده بلکه ۲۵ درصد از هتل‌های استان نیز تعطیل شدند.

 

حسن سیادتان با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی در تمامی هتل‌ها و مراکز اقامتی فارس اجرا می‌شود، افزود: جامعه هتلداران استان فارس همچنان تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا است و تمامی پروتکل‌ها را در این مراکز بدون کم و کاست اجرا می‌کند.

به گفته وی در حال حاضر ۱۰۴ هتل در استان فارس وجود دارد که ۶۵ درصد از این مراکز به ارائه خدمات اقامتی و پذیرایی به مسافران مشغول هستند.

سیادتان گفت: هم اکنون سطح اشغال هتل‌های استان بسیار ناچیز است و رزرو این مراکز اقامتی هم بین ۳ تا ۴ درصد است.

وی افزود: با توجه به اینکه در مراکز اقامتی استان فارس تمامی پروتکل‌های بهداشتی به درستی اجرا می‌شود خوشبختانه تا کنون هیچیک از مسافرانی که در هتل‌های استان اقامت داشتند به کووید ۱۹ مبتلا نشدند.

میزان فروش صنایع دستی در آمار نمی گنجد

این در حالی است که فروش صنایع دستی در استان فارس نیز چندان زیاد نبود. متولیان امر می‌گویند آمار فروش آنقدر کم است که قابل ذکر نیست.

این در حالی است که با طرح سفر مسئولانه، متولیان امر امید داشتند که بر پیکر نیمه جان گردشگری جانی دوباره بخشیده شود که در استان فارس محقق نشد تا شیراز به عنوان «شیرازه فرهنگ و تمدن ایران» همچنان در تب و تاب و بیم کرونا و آسیب‌های اقتصادی ناشی از آن باشد.

 

همرسانی :