ایجاد اتاق فکر با حضور بخش خصوصی، اولویت وزارت گردشگری باشد/ ضرغامی از بهترین انتخاب‌های کابینه سیزدهم است

تاریخ انتشار : 1400/06/07

عضو جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران گفت: انتخاب مهندس عزت الله ضرغامی برای تصدی وزارت گردشگری یکی از بهترین انتخاب‌های کابیته سیزدهم است.

سیدحسن سیادتان در گفت‌وگو با سایت جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران گفت: آقای مهندس ضرغامی سوابق قابل اتکایی دارند که از آن میان می‌توان به معاونت سینمایی وزارت ارشاد و بعد ریاست سازمان صدا و سیما اشاره کرد. ایشان در زمان مدیریت ۱۰ ساله خود بر سازمان صدا و سیما نشان دادند که توجه ویژه‌ای هم به بخش گردشگری دارند. از سوی دیگر سابقه مدیریت ایشان عمدتاً در نهادهای فرهنگی بوده است و از این جهت به صنعت گردشگری نزدیک هستند.

او با بیان اینکه گردشگری در کشور ما بیش از هرچیز به زیرساخت نیازمند است، افزود: ما وزیر قدرتمندی می‌خواهیم که روابط نزدیک و تعامل خوبی با هیات دولت، مجلس و نهادهای دیگر داشته باشد. طوری که -به اصطلاح- حرفش را در این نهادها بخوانند. من به شخصه این توانمندی را در آقای مهندس ضرغامی می‌بینم که بتوانند حرفشان را در مجلس و دولت به کرسی بنشانند. موضوع مهمی که در این زمینه وجود دارد و باید به آن توجه شود این است که گردشگری را باید به عنوان یک صنعت در نظر بیاوریم. گردشگری به هیچ وجه سیاسی نیست و باید از سیاسی شدن این صنعت جلوگیری شود. این یکی از ملزومات رسیدن به گردشگری پویاست و امیدواریم در دوران تصدی آقای مهندس ضرغامی با توجه به توانمندی‌هایی که ایشان دارند، با ایجاد زیرساخت‌های لازم به ایده آل‌ها در این صنعت نزدیک شویم. به عنوان مثال ما هنوز در بخش راه اعم از جاده‌ای، ریلی و هوایی مشکلات زیادی داریم و می‌دانیم که این موضوع در صنعت گردشگری بسیار مهم است و باید در سایه تعامل وزارت گردشگری با وزارت راه و شهرسازی و ... به آن پرداخته شود.

سیادتان در ذادامه گفت: از دیگر کارهایی که یک وزارتخانه موفق می‌تواند برای صنعت گردشگری انجام دهد، ایجاد فضای مساعد برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این عرصه است. ایجاد این فضا طبیعتاً ملاحظات خاص خودش را دارد و یکی از مهم‌ترین کارها در این ارتباط رفع موانع و بروکراسی اداری است. چیزی که سال‌هاست سرمایه‌گذاران از آن رنج می‌برند و سرعت کار را گاهی آنقدر پایین می‌آورد که سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در این صنعت صرف نظر می‌کند؛ مثلا در حالی که در بعضی از کشورها صدور پروانه ساخت هتل بین ۱۷ روز تا ۲ ماه وقت می‌گیرد، در ایران ما برای ساخت یک هتل بین یک سال تا یک سال‌ونیم باید منتظر بمانیم. رفع این موانع خود در حکم تشویق سرمایه‌گذار خواهد بود. امیدواریم آقای مهندس ضرغامی و تیم‌شان بتوانند فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری فراهم کنند. به هر حال موفقیت یک وزارتخانه جدای از توانایی‌ها و نگاه مدیریتی شخص وزیر، به تیم آن وزارتخانه بستگی دارد. امیدواریم آقای مهندس ضرغامی در انتخاب تیم کاری خود به ویژه معاونان‌شان از کسانی استفاده کنند که تخصص لازم را داشته باشند. همانطور که همه ما می‌دانیم، در بخش گردشگری اعم از صنعت هتلداری، دفاتر خدمات مسافرت هوایی، راهنمایان، تورگردانان و ... سرمایه‌گذاری‌های عظیمی صورت گرفته است. بخش عمده این سرمایه‌ها متعلق به بخش خصوصی است. آنها برای توسعه صنعت گردشگری سرمایه گذاری کردند و در انتظار وزارتخانه‌ای قدرتمند هستند. بخش خصوصی امیدش به عملکرد تیمی است که با وزیر شدن آقای مهندس ضرغامی بر سر کار می‌آید.

او گفت: در این سال‌ها خصوصا بعد از شیوع کرونا بخشی از مشکلات بارها در جلسات مختلف مطرح شده و بارها به گوش مسئولین رسیده است. از جمله هزینه بالای حامل‌های انرژی، مسئله مالیات، عوارض، بدهکاری تاسیسات گردشگری به تامین اجتماعی و مسائل مختلفی از این دست. به نظرم اقدامی که وزیر محترم در همین ابتدای کار باید به آن توجه داشته باشد ایجاد اتاق فکری است که بخش خصوصی هم در آن حضور داشته باشد. اگر مهندس ضرغامی بتوانند اتاق فکری تشکیل دهند و در آن از نظرات بخش خصوصی که بدنه صنعت گردشگری را پیش می‌برد، استفاده کنند و از سوی دیگر تعامل خوبی با دولت و مجلس داشته باشند، به نظرم طی سه، چهار سال صنعت گردشگری ایران به پویایی خواهد رسید. ضمن اینکه بخشی از تلاش وزارتخانه باید در جهت حذف قوانین زاید و ایجاد قوانین راهگشا برای تسهیل سرمایه‌گذاری و پیشبرد کارها باشد. امیدواریم با لحاظ این موارد شاهد دوره‌ای موفق در وزارت گردشگری باشیم.

 

همرسانی :