دیدگاه یکی از دلسوزان و فعالان گردشگری استان فارس

تاریخ انتشار : 1398/04/09

سلام  صبح  بخیر

اجازه  می خواهم  که  تحلیلی  مختصر  از شرایط پذیرش  جهانگرد  در ایران  را به استحضار برسانم.

۱.ظرفیت هتلها در ایران  بسیار محدود  است و بیش از نیمی از هتلهای  ایران  بیش از ۳۰ سال عمر دارد و مستهلک  است از طرفی  با توجه به بورکراسی و عدم موافقت هتلداران  قدیمی و ... شرایط  مناسبی برای احداث هتل جدید  وجود ندارد ظرفیت هتلهای موجود نیز توسط آژانسهایی که  معمولا  از رهاورد فعالیت در تورهای خروجی سرمایه داران خوبی شدند  چارتر می شود و بدلیل  اینکه ایشان عامل  بر این کار نیستند  علی رغم  تقاضای بالا خالی می ماند.

۲. تعداد راهنمایان حرفه ای و کار ازموده بسیار کم است اما  متاسفانه از انجا که شرط راهنما شدن داشتن لیسانس است وگرفتن کارت راهنمایی کارت پایان  خدمت  می خواهد  وخود دوره  و استعلامات  مربوطه  جهت اخذ کارت  حدوداً ۱۸ الی  ۲۴  ماه طول می کشد و برای حرفه ای شدن ۲ سال وقت نیاز است در بهترین  شرایط ممکن  راهنما  در ۲۸ سالگی   اماده بکار است  در صورتی که  در دنیا راهنمایان معمولا از سنین اغاز جوانی  شروع بکار می کنند و در میانسالی   فعالیت خود را محدود می کنند  چرا که نیاز کار راهنمای توری  نیروی جوانی است .

جالب است   برای گرفتن مجوز اژانس  کمتر از یکسال وقت نیاز است ولی گرفتن کارت راهنمای تور ۲ سال وقت نیاز دارد  این می شود  که در بازاری  که هتل  نیست راهنما نیست خودرو  نیست همه اژانس دارند  و دامنه عرضه را گسترده تر می کنند امروزه در اینترنت  به ازای هر تقاضای  سفر به ایران  بیش از صدها ارائه وجود دارد .

۳ناوگان  حمل و نقل کشور به شدت  فرسوده است  و چون ورود برندهای  خوب خودرو سازی  محدود است و شامل  مالیات مضاعف می شود و خودروهای تولیدی در ایران از نوع چینی و بی کیفیت است   خرید خوردرو هیچ توجیهی ندارد.

با توجه به شرایط موجود بازار تورهای ایران در حال گذر از یک رشد بادکنکی است که  هیچ  عاقبتی  بجز انفجار و رویگردانی جهانگردان از سفر به ایران در چند سال اینده  ندارد .

مسعود  نعمت الهی

مهر ۱۳۹۵

همرسانی :